
Det internationella handelsläget är på många sätt osäkert. Ett fåtal stora aktörer har stort inflytande när det gäller export och import av viktiga varor och tjänster. Med sin nya strategi ska EU inta en mer proaktiv, snarare än reaktiv, hållning. EU ska öka sin självständighet genom en stark och effektiv inre marknad och samtidigt förbättra våra handelsrelationer med tredjeländer som delar EU:s värderingar och inställning till frihandel.
Minskat beroende av kritiska råvaror från externa aktörer
Kommissionen har identifierat sex högriskområden som EU ska fokusera på framöver. Det handlar bland annat om att minska beroendet av strategiska varor från aktörer utanför unionen. Tidigare i år presenterade kommissionen en plan för 47 nya strategiska projekt inom EU för att säkra tillgången på material som är avgörande för ny teknik och den gröna omställningen. Genom programmet RESourceEU ska EU utöka sina källor till kritiska råvaror, varav en är återvinning.
Här är listan på de identifierade högriskområdena i sin helhet:
Minska beroendet utifrån av varor och tjänster som är strategiskt viktiga.
Bli en mer attraktiv marknad för investeringar.
Öka stödet till den europeiska försvars- och rymdindustrin och andra kritiska industrisektorer.
Säkra EU:s ledarskap inom teknik och innovation.
Starkare skydd av känslig information och känsliga uppgifter.
Skydda Europas kritiska infrastruktur.
Fler och förbättrade handelsrelationer
Högt på EU:s ekonomiska agenda står också att diversifiera handelsavtalen med tredjeländer. Förhandlingar pågår med bland annat Mercosur, Mexiko, Indien och Indonesien. Nya samarbeten gör det möjligt att utforma gemensamma standarder för ekonomisk säkerhet och bemöta förändringar på den globala handelsarenan tillsammans.
Se också
Den 4 december anordnade EU-kommissionen i Sverige ett seminarium om utmaningar och möjligheter för EU som global handelsaktör. Panelen diskuterade EU:s beroende av Kina, USA:s tullar och hur EU bör agera framöver för att ta vara på det kapital, den kompetens, de företag och de resurser som finns här.
Missade du seminariet? Kolla i efterhand här: Made in Europe – eller?
Översikt
- Publiceringsdatum
- 5 december 2025
- Upphovsman
- Representationen i Sverige