EU medfinansierar projekt som minskar utsläppen och värmer upp bostäder i Skellefteå - Europeiska kommissionen Gå direkt till innehållet
Representationen i Sverige
  • Nyhetsartikel
  • 18 februari 2025
  • Representationen i Sverige
  • Lästid: 2 min

EU medfinansierar projekt som minskar utsläppen och värmer upp bostäder i Skellefteå

17 februari invigdes Ecolink i Skellefteå.  Projektet omvandlar spillvärme till fjärrvärme i regionen och ger positiva effekter för både klimatet och för hushållen. Det får 47 miljoner kronor i EU-finansiering från NextGenerationEU via Klimatklivet.

Linn Andersson, Boliden Rönnskär, och Joachim Nordin, Skellefteå Kraft, inviger Ecolink Foto: Lars Westerlund/Norra Västerbotten
Linn Andersson, Boliden Rönnskär, och Joachim Nordin, Skellefteå Kraft, inviger Ecolink Foto: Lars Westerlund/Norra Västerbotten

Företagen Boliden och Skellefteå Kraft tog initiativ till Ecolink-projektet 2022 för att öka användningen av spillvärme från smältverket Boliden Rönnskär. Förutom att Skellefteås invånare får stabilare och tryggare fjärrvärme kommer projektet också att bidra till minskade koldioxidutsläpp med cirka 25 000 ton per år, vilket motsvarar cirka 1 300 flygningar runt jordklotet.  

– EcoLink visar att det i framtiden kommer att vara ännu viktigare att skapa cirkulära flöden över branschgränser. Projektet är ett konkret exempel på hur restflöden från en befintlig industri kan tas om hand för att gynna både industriomställningen och lokalsamhällets värmeförsörjning, berättar Joachim Nordin, vd och koncernchef på Skellefteå Kraft. 
– Dessutom möjliggör den här sammankopplingen att vi på Skellefteå Kraft tar oss ännu närmare målet om fossilfrihet år 2030.

Uppvärmning av ytterligare 5 000 bostäder

Omvandlingen av spillvärme från anläggningen till uppvärmning för hushållen inleddes i slutet av 1980-talet. Men ibland kunde det lokala fjärrvärmesystemet inte ta emot all tillgänglig energi. Ecolink har ökat kapaciteten för sammankoppling av fjärrvärmenät, så att ytterligare cirka 5000 bostäder kan värmas upp med hjälp av spillvärme varje år. 
– Det är ett exempel på vår strävan mot att vara en viktig aktör i en cirkulär ekonomi. Samhället runt omkring oss kan dra nytta av överskottsvärme från vår produktion, istället för att den energin går förlorad, förklarar Linn Andersson, platschef vid Boliden Rönnskär.

Ecolink innebär också att alternativ för uppvärmning av anläggningen i Hedensbyn som slipper använda torv, vilket ger förbättrad energieffektivitet och minskade koldioxidutsläpp.  
– I vår verksamhet lägger vi nu betydligt mer fokus på att få ut så mycket värme som möjligt, till exempel kommer vi att återvinna värme från kylningen av baden i vårt nya elektrolysverk, säger Linn Andersson vidare. 

EU-finansiering från NextGenerationEU

EU har genom NextGenerationEU finansierat EcoLink med totalt 47 miljoner kronor. Finansieringen sker via Klimatklivet som administreras av Naturvårdsverket.

 – Kampen mot klimatförändringarna och ett säkerställande av säker och hållbar energi till överkomliga priser är en gemensam strävan inom EU. Norra Sverige är en nyckelregion för den gröna omställningen i Europa. Därför är det logiskt att EU-medel bidrar till den gröna omställningen där, säger Annika Wäppling Korzinek, chef för EU-kommissionens representation i Sverige. 

Dessutom är projektet kopplat till initiativ för att bevara den biologiska mångfalden. Ett exempel är återplantering av träd som också kan fungera som ”insektshotell”. Genom projektet når den gröna omställningen en ny nivå, och ett fullständigt cirkulärt energisystem främjas. 

Översikt

Publiceringsdatum
18 februari 2025
Upphovsman
Representationen i Sverige