Nyheter

Sverige och Portugal arbetar sida vid sida för att hjälpa Frankrike att bekämpa de omfattande skogsbränderna. Under svåra och krävande förhållanden arbetar brandmän från de båda länderna tillsammans för att begränsa brändernas spridning och skydda människor, samhällen och natur.

På onsdag möter 30 ungdomsrepresentanter kommissionsordförande von der Leyen i det nyinrättade ungdomsrådet, President’s Youth Advisory Board. Från Sverige deltar Yasmine Djelloul, vice ordförande i Landsrådet för Sveriges barn- och ungdomsorganisationer (LSU), som gav sina tankar inför mötet.

"De demografiska förändringarna är redan här. Men de behöver inte vara ödesbestämda. Oavsett hur komplicerat problemet är har vi politiska verktyg för att lösa det, och se det som ett ypperligt tillfälle att agera." EU-kommissionär Dubravka Šuica skriver i Aftonbladet.
Länkar

EU-kommissionens presstjänst Sverige och i Bryssel svarar på pressfrågor om EU-kommissionens arbete. Här hittar du tjänster för media, pressmaterial, audiovisuella arkiv, information om ackreditering till presskonferenser, alla våra pressmeddelanden liksom de senaste uppdateringarna.

EU-kommissionens representation i Sverige ger varje vecka ut ett nyhetsbrev som förutom en krönika av Annika Wäppling Korzinek, chef för representationen, också innehåller information om de viktigaste EU-nyheterna och våra kommande evenemang.

Ibland sprids information på nätet som inte är helt sanningsenlig. Det kan röra sig om missförstånd men också om avsiktliga påverkansoperationer. Covidpandemin har fört med sig en ökning av avsiktlig desinformation på nätet.

EU-kommissionen ger ut ett stort antal publikationer varje år, många finns på svenska. Representationen i Sverige har dessutom producerat en EU-handbok för journalister.