
Donald Trump har dominerat medierna och tankeverksamheten den här veckan. Om man ska hitta en ljusglimt i detta, så är det kanske att Trump som president får EU att snabbare ta ansvar för sin säkerhet och att fokusera på allt positivt vi kan göra för att förbättra och stärka vår konkurrenskraft.
Jag tänker ibland att vi i Europa riskerar att fastna i vårt negativa narrativ och inte ser också det som är unikt och positivt med Europa. Jag kan tipsa om von der Leyens tal vid Världsekonomiskt forum i Davos, där hon visar på de geopolitiska utmaningar som EU står inför, säkerhetsmässigt och ekonomiskt, men också på de möjligheter vi faktiskt har. Men lite svårt är det förstås att bara vara optimistisk när Trump i sitt tal på torsdagen pratade om hur USA nu lämnar Parisavtalet och WHO, avslutar Green New Deal och där han återigen bekräftade att tullar ska införas. Det blir en svajig tid framöver.
Men på tal om en positiv agenda, så antar kommissionen nästa vecka ”konkurrenskraftskompassen”, och redan nu finns en webbsida som lite tydligare stakar ut vilka förslag vi kan förvänta oss från kommissionen under våren för att främja konkurrenskraften.
Och på tal om vad som komma skall, så pekade EU:s utrikesrepresentant Kaja Kallas ut riktningen för försvarssamarbetet i sitt tal till EU:s försvarsmyndighet i veckan. Hon medger att Trump har en poäng vad gäller EU:s egna ansvar för sitt försvar och pekar på det faktum att EU-länderna i genomsnitt har satsat 1,9% av BNP på försvar, jämfört med Rysslands 9%: ”Vi behöver inte en europeisk armé. Vi behöver 27 europeiska arméer som har kapacitet och effektivt kan samverka för att avskräcka våra fiender och försvara Europa”. Den 3 februari ska EU:s stats- och regeringschefer träffas i Bryssel för ett informellt möte i Europeiska rådet för att diskutera just EU:s framtida försvarspolitik.
Sverige är drastiskt underrepresenterat i alla EU:s institutioner och vi skulle behöva många nya svenska medarbetare de kommande åren, på alla nivåer och inom alla politikområden. En rolig nyhet på den fronten är att Sverige har en ny hög tjänsteperson på plats. Olof Skoog har utsetts till biträdande generalsekreterare för politiska frågor vid EU:s utrikestjänst.
Och slutligen, Veckans Lyssnartips: Sveriges Radios ”Förmiddag med” sände under torsdagen ett program om Polen, som är EU:s ministerråds ordförandeland under första halvåret 2025, om hur landet har utvecklats och att det nu aspirerar på att bli en av EU:s stormakter. Intressant samtal mellan journalisterna Annika Ström Melin och Maciej Zaremba.
Håll ut i januarimörkret och trevlig vecka!
Annika Wäppling Korzinek
Chef, EU-kommissionens representation i Sverige
EU I VECKAN
Ursula von der Leyen i Davos: "EU är redo att hantera den nya verklighet vi lever i"
''Reglerna för samverkan mellan globala makter håller på att förändras. Vi ska inte ta något för givet. Trots att vissa i Europa kanske inte gillar denna nya verklighet, är vi redo att ta itu med den. Våra värderingar förändras inte. Men för att försvara dessa värderingar i en föränderlig värld måste vi förändra vårt sätt att agera. Vi måste leta efter nya möjligheter var de än dyker upp. Detta är ögonblicket att engagera sig bortom block och tabun. Och Europa är redo för förändring'', konstaterade EU-kommissionens ordförande Ursula von der Leyen i sitt tal vid Världsekonomiskt forum i Davos, Schweiz.
Jessika Roswalls första framträdande som EU-kommissionär i Europaparlamentet
På torsdagen framträdde Jessika Roswall för första gången i rollen som svensk EU-kommissionär vid Europaparlamentets plenarsammanträde i Strasbourg. Hon rapporterade från FN-toppmötet för bekämpande av ökenspridning som hölls i Riyadh i december.
EVENEMANG
Fem år i EU-toppen: reflektioner från tidigare EU-kommissionär Ylva Johansson
Vad tar Ylva Johansson med sig efter sina fem år i Bryssel, och hur ska EU möta de utmaningar som unionen står inför? Diplomaten och tidigare EU-ambassadören Lars Danielsson intervjuar Johansson om vart EU är på väg, och vad hon kommer att minnas efter sin tid i ledningen för EU-kommissionen. Tid: 19 februari kl 17.00. Plats: EU-kommissionens representation i Sverige, Vasagatan 7, Stockholm .
EUROPAPARLAMENTET
Europaparlamentarikerna debatterade resultaten från det senaste toppmötet med von der Leyen och Costa
I onsdags debatterade Europaparlamentarikerna resultaten från toppmötet den 19 december tillsammans med EU-kommissionens ordförande Ursula von der Leyen och António Costa, ordförande för Europeiska rådet. I fokus var kriget i Ukraina, de transatlantiska relationerna och EU:s globala roll. Enligt Costa ligger det i både EU:s och USA:s intresse att utveckla "ett positivt och rättvist ekonomiskt samarbete och att arbeta för gemensamma prioriteringar gällande välstånd och säkerhet, samtidigt som man värnar om egna intressen." Von der Leyen betonade att Europa måste anspassa sig till en ny era med hård geostrategisk konkurrens, och lyfte fram den kommande kompassen för konkurrenskraft, vars syfte bl.a. är att stänga innovationsgapet och stärka ekonomisk motståndskraft och säkerhet.
Kommande veckas dagordning publiceras fredagar via länken nedan. Se bifogad länk.
EUROPEISKA RÅDET/EUROPEISKA UNIONENS RÅD
27/1 jordbruks- och fiskerådet, utrikesrådet, 28/1 allmänna rådet, 30-31/1 informellt möte mellan ministrarna för rättsliga och inrikes frågor.
Officiella möten i rådet anordnas av Europeiska unionens råd och leds av rådets ordförandeskap. Varje ordförandeskap anordnar även informella ministermöten för att diskutera initiativ till en särskild fråga eller rådskonstellation.
Här finner du information om möten, ämnen och händelser under det ungerska ordförandeskapet.
Vill du veta mer om något av höstens alla kommande råd?
Du hittar alla tider och länkar samt agendor i möteskalendariet som kan uppdateras med kort varsel.
ÖVRIGT
Så söker du EU-stöd för marknadsföring av jordbruksprodukter
Företräder du en branschorganisation för jordbruksprodukter som är producerade i EU? Då kan du fram till den 23 april söka stöd till marknadsföring. Via länken nedan får du mer information om hur du gör för att ansöka.
EU-kommissionens representation i Sverige söker en informations- och kommunikationsassistent
Tjänsten innebär att du kommer att arbeta med att planera och genomföra representationens externa informations- och kommunikationstjänster (digitala kampanjer, seminarier, konferenser, evenemang m. m.), stötta projektledning samt arbeta med administrativa uppgifter. I denna roll kommer du även att assistera ledningen för representationen i deras arbete samt medverka i budget och upphandlingsprocesser. Du kommer dessutom arbeta övergripande med office management och säkerställa att representationens verksamhet är välfungerande. Mer information hittas via länken nedan. Sök tjänsten genom att skicka CV och personligt brev till anja [dot] lund-hagbergec [dot] europa [dot] eu (anja[dot]lund-hagberg[at]ec[dot]europa[dot]eu) senast 30 januari 2025. Namnge ämnesrubriken “Information and Communication Agent 462581”. Varmt välkommen med din ansökan!
Läs mer.
Ska du skriva examensarbete om EU i vår? Ansök senast 31 januari till Projekt Bollplank!
Nu har ansökan till Projekt Bollplank öppnat inför vårterminen 2025. Detta initiativ erbjuder stöd till dig som ska skriva examensarbete om EU på kandidat- eller masternivå den kommande terminen, och som vill ha hjälp med att utveckla dina idéer.
EUROPA DIREKT
Trump and Europe: Choices for the European Union
Europe stands at a crossroads amid escalating challenges, including Russia's aggression and the Ukraine war. In addition, the recent election of Donald Trump as U.S. president raises concerns about relying on an ally with waning interest in Europe. At the same time, demand for European unity as a possible solution to these issues is growing. What path will Europe take? Join us for a talk with Anders Ahnlid, Director General at the Swedish National Board of Trade, Maria Strömvik deputy general at CFE and Lars Danielsson, diplomat, former State Secretary and is currently a senior consultant at Lumo Advice.
Eventet arrangeras av Europa Direkt Lund, Europaparlamentets förbindelsekontor i Sverige, Utrikespolitiska föreningen och Centrum för Europaforskning vid Lunds universitet.
Tid: 03/02/2025
Plats: Eden’s auditorium, Allhelgona kyrkogata 14, 223 62 Lund
Läs mer.
Europeiska kommissionens representation i Sverige
Vill du vara med på sändlistan för nyhetsbrevet? Anmäl dig här.
Sociala medier:
X (Twitter)
Facebook
Instagram
YouTube
Website: Representationen i Sverige
Översikt
- Publiceringsdatum
- 24 januari 2025
- Upphovsman
- Representationen i Sverige